Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Strona główna     O nas     Co robimy     Kontakt     FAQ


 Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

w Starogardzie Gdańskim

 


18 października 2017 na Rynku Starogardzkim zrobiło się tłoczno, a to za sprawą Gry Terenowej „Nie dam się dysleksji!”. Gra została zorganizowana w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji przez Polskie Towarzystwo Dysleksji Oddział nr 90 w Starogardzie Gdańskim oraz Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej,  pod Patronatem Prezydenta Miasta Starogard Gdański. Do zabawy zgłosiło się 8 szkół : PSP nr 1, PSP nr 2, PSP nr 3, PSP nr 4, PSP nr 6, PSP nr 8, PSP z  Lubichowa i PSP z Pinczyna.  Przygotowane były dwie kategorie: klasy IV – VI i klasy VII i gimnazjum. Punkt 10.00 trzyosobowe drużyny wyruszyły ze swoich szkół z zadaniami i rozeszły się do punktów kontrolnych (Ratusz, Biblioteka Miejska, Liceum Ogólnokształcące nr 1, Centrum Pomocy Dzieciom, Urząd Miasta, Nadleśnictwo Starogard, SCK, kino „Sokół”, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2, Powiatowy Urząd Pracy, Niepubliczna Poradnia Pro – Vobis, Muzeum Ziemi Kociewskiej, Starostwo Powiatowe, OSiR, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna). W tych miejscach rozwiązywali zagadki, rebusy, anagramy, szyfry. Każda szkoła otrzymała inną trasę. Uczestnicy z zapałem wyruszyli każdy w swoim kierunku, poznając przy okazji topografię miasta i jego historię. Około godz. 12.00, w Osiedlowym Domu Kultury przy ul. Reymonta, wszystkie drużyny spotkały się. Czekała na nich p. Magda Kownacka, p. Kamila Żabińska i p. Beata Mazur z Polskiego Towarzystwa Dysleksji z ciepłą herbatą, słodkościami i nagrodami. Celem przedsięwzięcia jest popularyzowanie wśród nauczycieli, rodziców i uczniów wiedzy  o dysleksji, czym jest, jak funkcjonuje dziecko z dysleksją.  Ważnym celem jest inspirowanie uczniów do pokonywania własnych trudności  w nauce, a także odkrywanie zdolności i talentów, pomimo istniejących ograniczeń. O dysleksji jest głośno, ale czy wszyscy ją rozumieją. Często można usłyszeć, że to coś wymyślonego, świadczy to o tym ,że jest niska świadomość na temat dysleksji. Sama znajomość definicji nie jest gwarancją, że dysleksja jest rozumiana. Aby pomóc dzieciom z dysleksją, należy zrozumieć czym są specyficzne trudności w uczeniu się. To nie tylko błędy ortograficzne, ale różne dysfunkcje, które rzutują na naukę pisania i czytania.

Sponsorami imprezy byli: Polpharma S.A. w Starogardzie Gdańskim, Nadleśnictwo Starogard, Urząd Miasta Starogard Gdański, Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, Bank Zachodni WBK, Drukarnia Kim w Starogardzie Gdańskim.


Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację gry.

Zarząd Główny PTD w Starogardzie Gdańskim i Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna.

Albert Einstein, uczony z dysleksją, powiedział : Każdy jest geniuszem. Tylko jeśli osądzasz rybę po tym jak się wspina na drzewo, będzie całe życie wierzyć, że jest głupia.

 















PARTNERZY Mail: ptd@ptd.edu.pl