Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Mail: ptd@ptd.edu.pl Strona główna     O nas     Co robimy     Kontakt     FAQ


 Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

w Szkole Podstawowej nr 1 w Kołobrzegu

 


Tegoroczny Europejski Tydzień  Świadomości Dysleksji, przebiegający pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dysleksji, przypadał na dni 2-8.10.2017 r.  W tym roku hasłem przewodnim stało się stwierdzenie “Uczeń z dysleksją też czyta książki”. Cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kołobrzegu włączyła się w szereg akcji i konkursów.


W poniedziałek uczniowie najstarszych klas pisali dyktando przygotowane przez panią Małgorzatę Szymańską i Anettę Rebelską na temat sposobów  spędzania wolnego czasu, redagowali krótką wypowiedź pisemną i krzyżówkę oraz wykonywali ilustrację pod tytułem “Mój wolny czas”. Dyktando napisali najlepiej Zuzanna Krupop z klasy III D oraz Aleks Rosicki z klasy klasy II C. We wtorek uczniowie klasy III B podczas godziny wychowawczej z panią Honoratą Górską - Sęk rozszyfrowywali tajemnicze słowa “4#D, czyli dysleksja, dysortografia, dysgrafia, dyskalkulia”. Tworzyli interaktywne mapy myśli z wykorzystaniem aplikacji Popplet. Przygotowali także galerię postaci - znanych dyslektyków. W środę odbył się konkurs języka niemieckiego dla uczniów ze specyficznymi problemami w nauce - “Deutsch zuch für mich - Niemiecki jest także dla mnie”, którego koordynatorem była pani Karolina Markwart. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę, a także przekonać się, że pomimo swoich trudności są w stanie efektywnie uczyć się języków obcych. I miejsce zajęła Julia Spychalska z klasy III B, II miejsce - Franciszek Dubois - Placak z klasy VII A , zaś III miejsce przypadło Tomaszowi Urbanowi z klasy II B. Uczniowie najmłodszych klas wspólnie z wychowawcami - panią Agnieszką Szczerbą i Jolantą Krępeć czytali bajki terapeutyczne. W czwartek zaplanowano kolejny konkurs - “Rebusomanię”. Uczniowie z klasy II E pod kierunkiem pani Anety Pietrzak rozwiązywali rebusy - trudność polegała jednak na tym, że funkcje obrazków pełniły litery i tylko odpowiednie uzupełnienie ich przyimkami doprowadzało do poprawnej odpowiedzi. Należało zatem dostrzec wzajemne usytuowanie liter i zastosować odpowiedni przyimek. Najlepsza w tym zadaniu okazała się grupa uczniów - Agnieszka Bemowicz, Wiktoria Andrulonis i Łukasz Kaziuk. To oni najszybciej poradzili sobie z przygotowanymi rebusami i uzyskali 100% poprawnych odpowiedzi. W piątek uczniowie szkoły wykonywali interaktywne ćwiczenia ortograficzne, opracowane przez panią Jolantę Krępeć na podstawie programu edukacyjno - terapeutycznego “Ortograffiti”, z wykorzystaniem technologii Apple - między innymi aplikacji SimpleMind i Quizlet.


W całej  naszej szkole już od poniedziałku uczniowie przygotowali i rozwiesili plakaty propagujące wiedzę na temat specyficznych trudności w uczeniu się czytania i pisania. Podczas lekcji wychowawczych nauczyciele wraz z uczniami dyskutowali o różnych aspektach dysleksji (między innymi - “Dysleksja - moda czy realny problem?” lub “ Dysleksja - kiedy mózg ma kłopoty z czytaniem”). Podkreślali, że dysleksja to nie choroba, ale nie może stać się wymówką zwalniającą ucznia z odpowiedzialności szkolnej. Podsumowaniem naszych działań był Ranking Książek Kochanych przeprowadzony przez panią Urszulę Baniak. 260 uczniów szkoły oddało swój głos na ulubioną książkę. Zwycięskimi pozycjami okazały się “Mały Książę, “ Oskar i pani Róża” oraz “Gwiazd naszych wina”. Wyniki głosowania zostały przesłane do oddziału Polskiego Towarzystwa Dysleksji.


Materiał przygotowała - Aneta Pietrzak


PARTNERZY