Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Strona główna     O nas     Co robimy     Kontakt     FAQ


ZAPRASZAMY do udziału w Europejskim Tygodniu Świadomości Dysleksji

 

W tym roku już po raz czwarty będziemy obchodzić w NIEPOŁOMICACH


EUROPEJSKI TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI


pod hasłem: Dysleksja inspiruje do (nie)zwykłych działań




W ramach wydarzeń ogólnoniepołomickich planowane są następujące działania:



2.10


Konferencja pt:, „Odkryte z dysleksji”

Miejsce: Laboratorium Aktywności Społecznej


14.00 – 15.30


Wykład

“Nie sztuka nie mieć trudności, sztuka je pokonać”. Kompensacja jako proces w perspektywie psychologicznej, Maria Foryś - psycholog, neurologopeda, wykład on – line


Wykład poprowadzi:

Maria Foryś - absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (pedagogika, studia doktoranckie), Uniwersytetu SWPS (psychologia), Uniwersytetu Śląskiego (neurologopedia) oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (logopedia). Ponadto jest certyfikowanym, czynnym terapeutą metody terapii kognitywnej Instrumental Enrichment (Izrael, prof. R.Feuerstein). Uczestniczy w Szkole Psychoterapii Poznawczo - Behewioralnej rekomendowanej przez European Association for Behavioural and Cognitive Therapies. Prowadzi zajęcia z studentami na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Od wielu lat dokłada starań, aby pomagać innym w rozwiązywaniu ich problemów natury psychologicznej i neurologopedycznej. W związku z tym pracuje również w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Krakowie oraz prywatnym gabinecie psychologiczno - neurologopedycznym Centrum Terapii i Nauki Educare w Niepołomicach.

Wykład dostępny w wersji on – line dla członków PTD - Oddziału w Niepołomicach (zapisy i potwierdzenie wpłaty opłaty członkowskiej za rok 2020 na maila: ptd.niepolomice@gmail.com)


16.00 - 18.00


Warsztat “Ołówek - proste narzędzie, wiele możliwości” - warsztat artetrapeutyczny dla dzieci z dysleksją, Danuta Waloszek – plastyk, ikonopisarz, warsztat stacjonarny limitowany


Współczesne oferty zabawy i rozrywki dla dzieci i młodzieży często zamiast rozwijać ich kreatywność oraz aktywnie angażować wyobraźnię, oferują gotowy i niewymagający wysiłku zastrzyk adrenaliny. Dziecko wystawione głównie na takie doznania ma problemy z uruchamianiem własnej wyobraźni twórczej, a wręcz bywa uzależnione od dostarczania mu gotowych treści, staje się tylko odbiorcą, często podatnym na manipulację oraz treści nieodpowiednie dla swojego wieku.

Dlatego na proponowanych warsztatach celowo używać będziemy najprostszego z narzędzi pracy twórczej, jakim jest ołówek. Podejmiemy próbę odkrycia, że piękno dzieła nie bierze się przede wszystkim z użytego narzędzia, a z naszego wnętrza.

Wypróbujemy różne możliwości, jakie daje ołówek.

Poszukamy odpowiedzi na pytanie, czego tak naprawdę potrzeba do tworzenia piękna lub po prostu do dobrej zabawy.

Spędzimy czas twórczo, nieodtwórczo.


Warsztat poprowadzi:

Danuta Waloszek – plastyk, ikonopisarz. Ukończyła studia Artystyczno-Pedagogiczne na Uniwersytecie Śląskim. Od lat prowadzi zajęcia artystyczne w szkołach i na kółkach plastycznych. Jako plastyk zajmuje się wieloma dziedzinami, organizowaniem przedstawień i scenografią, projektowaniem graficznym, konserwacją, rzemiosłem artystycznym, ilustracją. Obecnie głównym zajęciem artystycznym jest pisanie ikon. W pracy z dziećmi i z młodzieżą kładzie szczególny nacisk na terapeutyczną funkcję sztuki.


Zgłoszenia na warsztaty pod linkiem


Na terenie Laboratorium Aktywności Społecznej (LAS) obowiązują n/w zasady bezpieczeństwa:


W trosce o Wasze bezpieczeństwo prosimy o zapoznanie się całościowo z regulaminem obowiązującym w czasie pandemii koronawirusa dostępnym na stronie Laboratorium.


Prosimy o uwzględnienie wszystkich zasad, w tym także poniższych:

1. Na warsztaty dziecko przychodzi dokładnie na wyznaczoną godzinę tj. 16.00.

2. Poczekalnia została wyłączona z użytkowania.

3. Nie istnieje możliwość oczekiwania rodzica na dziecko na terenie Laboratorium.

4. Niestety przez wzgląd na epidemię wyłączona z użytku jest też szatnia.

5. Po wejściu zdezynfekuj ręce za pomocą płynu, podpisz krótką ankietę medyczną.

W razie pytań prosimy pisać do nas: ptd.niepolomice@gmail.com


5 – 11.10.20


w szkołach i innych placówkach – działania m.in. warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli, konsultacje, wystawy, prelekcje, zajęcia pokazowe, gry, konkursy itp.


W dniu 8 października, zgodnie z ustaleniami Europejskiego Towarzystwa Dysleksji,

będzie szczególnie wyróżniony Dzień Dysleksji.


Liczymy na twórcze zaangażowanie się szkół i placówek w organizację ETŚD.


Prosimy również o nadsyłanie na adres ptd.niepolomice@gmail.com. propozycji wydarzeń w Państwa placówkach edukacyjnych w ciągu całego Tygodnia oraz miesiącu październiku.

Załączamy tabelę, w której można nanieść Państwa propozycje. Prosimy o podzielenie się informacją, którą zamieścimy na stronie Polskiego Towarzystwa Dysleksji.


Zapraszamy do współpracy


W imieniu Zarządu

Maria Foryś - Przewodnicząca Niepołomickiego Oddziału PTD



W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorem ETŚD: 606 609 276

e-mail ptd.oddzial.niepolomice@gmail.com













































































PARTNERZY Mail: ptd@ptd.edu.pl